Znajdujesz się tutaj: motobaretti.pl > Eksploatacja > Przegląd auta przed zimą

Fiat 126p

Samochód, który zmotoryzował Polskę jako zabytek? Cóż, najstarsze egzemplarze popularnego Malucha mają w tej chwili ponad 30 lat, więc spokojnie łąpią się do rejestru aut zabytkowych.

Samochód zadebiutował w roku 1974, a jego produkcja ulokowana była w Bielsku-Białej. W założeniu, samochód miał stanowić alternatywę dla wysłużonej Syrenki, która była autem przestarzałym już w momencie debiutu. Z kolei Maluch był na swój sposób powiewem Zachodu – auto, które było skonstruowane przez inżynierów z Włoch zapewniało znacznie wyższą jakość niż krajowe wyroby. Niestety, montownia aut w Polsce znacznie zepsuła poziom jakości Fiata 126p.ble

Auto produkowano do roku 2000, kiedy to wypuszczona została wersja o oznaczeniu Happy End. Przez cały ten okres pod maskę Malucha trafiała jednostka o pojemności 650 cm sześciennych i legitymująca się mocą 24 koni mechanicznych. Problemem starszych odmian było ogromne spalanie – jak na auto zabytkowe, spalanie rzędu 8l na każde przejechane 100 kilometrów poza miastem jest wynikiem raczej sporym.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.