Kiedy wymiana a kiedy naprawa instalacji LPG
Instalacja LPG to coraz popularniejszy sposób na zmniejszenie kosztów paliwa, szczególnie dla osób jeżdżących duże odległości. Jednak, jak każde urządzenie, instalacja LPG może ulec awarii i wymagać naprawy lub wymiany. Warto wiedzieć, w którym przypadku bardziej opłaca się dokonać jednej z tych czynności.
Zanim zdecydujemy się na wymianę lub naprawę instalacji LPG, warto przeprowadzić diagnostykę, która pozwoli na dokładne określenie przyczyny problemu. W przypadku drobnych awarii, jak uszkodzenia węży, korków, czy zaworów, zazwyczaj wystarczy naprawa. Natomiast gdy usterka dotyczy bardziej skomplikowanych elementów, jak wtryskiwacze czy reduktor, często konieczna jest wymiana.
Kiedy zdecydujemy się na wymianę instalacji LPG? Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wiek samochodu. Starsze samochody często wymagają częstszej wymiany instalacji LPG niż nowe modele. W przypadku bardzo starego samochodu warto zastanowić się nad wymianą całego systemu, a nie tylko naprawą uszkodzonych elementów.
Drugim ważnym czynnikiem jest koszt naprawy w porównaniu z kosztem wymiany. Jeśli naprawa jest droższa lub zbliżona w cenie do wymiany, warto rozważyć opcję wymiany. Przykładowo, koszt naprawy reduktora może wynieść około 500 zł, a nowy reduktor kosztować około 1000 zł, co czyni wymianę bardziej opłacalną.
Ostatnim ważnym czynnikiem jest to, jak często używamy samochodu z instalacją LPG. Jeśli korzystamy z niego często, warto zainwestować w nową instalację LPG, która będzie bardziej niezawodna i wydajna. W przypadku sporadycznego korzystania z samochodu, bardziej opłacalne będzie naprawienie uszkodzonej instalacji.
Podsumowując, wybór pomiędzy naprawą a wymianą instalacji LPG zależy od wielu czynników, takich jak wiek samochodu, koszt naprawy, a także częstotliwość korzystania z instalacji. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z mechanikiem lub specjalistą od instalacji LPG, którzy pomogą nam dokonać najlepszej decyzji.
Głównym powodem dla, którego kierowcy decydują się na zakup instalacji LPG jest oszczędność. Mimo wszystko decydując się na zakup szczególnie starego auta trzeba być przygotowanym na wszelkie wydatki. Nierzadko okazuje się, że w kupionym używanym aucie instalacja LPG jest w tak złym stanie, że bardziej opłaca się ją wymienić niż remontować. Zakup nowej instalacji LPG jest o wiele bardziej opłacalny gdy stare elementy wymagają zbyt dużych nakładów. Zresztą decydując się na zakup używanego auta z instalacją LPG trzeba mieć świadomość tego, że auta tego typu są zdecydowanie bardziej zużyte niż auta używane na benzynę. Właściciele aut z instalacją gazową decydują się na ich sprzedaż gdy ewentualny remont jest już zupełnie nieopłacalny. W przypadku instalacji LPG na niektóre jej elementy trzeba zwrócić zdecydowanie większą uwagę. Sporą awaryjnością charakteryzuje się na przykład listwa wtryskowa. Żywotność listwy jest ściśle związana z ilością przejechanych kilometrów. Już po pokonaniu 10 000 km okazuje się, że wymiana listwy jest konieczna dla poprawnego funkcjonowania pojazdu. Trzeba mieć również na uwadze to, że paliwo LPG sprzedawane w naszym kraju charakteryzuje się sporą ilością zanieczyszczeń, które również skracają żywotność instalacji LPG.